Összművészeti programkavalkád, ingyenes színházi, zenei és családi programok várták mindazokat, akik július 17. és 21. között ellátogattak a Déryné Fesztiválra. Az eseménysorozatnak immáron negyedik éve a Zemplén fővárosa, Sátoraljaújhely és környéke ad otthont. A több mint hetven programot felvonultató rendezvényen rekordszámú fesztiválozó, közel nyolcezer fő fordult meg az öt nap alatt.
Minden eddiginél nagyobb érdeklődés volt a színházi produkciók iránt: 5 napon át, 5 teltházas előadás valósult meg a fesztiválon több mint 2 000 néző részvételével.
A rendezvényt a Déryné Társulat: ’A Tündérlaki lányok’ című produkciója nyitotta, emellett látható volt a Csiky Gergely Színház nagysikerű musical-revü darabja, az ‘ÁjLávJú’, a Viharsarok Táncszínház: ’A szőke ciklon’ című táncelőadása, valamint a Déryné Társulat: ’Patika’ című produkciója.
Móricz Zsigmond színművét, a ‘Nem élhetek muzsikaszó nélkül’ című előadást a zárónapon tekinthették meg a nézők, amelyet a telihold fényében fürdő táncház követett Berecz István és Váradi Kincső vezetésével.
Fantasztikus hangulatú koncerteknek adott otthont az Ungvári Pincekert. Fellépett többek között az Aurevoir., a Ferenczy György és az 1ső Pesti Rackák, a Góbé, a Magashegyi Underground, és a The Biebers.
Szeretetteljes koncertet adott az erdélyi 4S Street, a zenekar frontembere, Alin Nicuta az utolsó dal előtt az alábbi sorokkal mondott köszönetet a rajongóknak: „Az otthon nem attól otthon, hogy drága cifra palota, az otthon attól otthon, hogy valaki várjon minket odahaza. Köszönjük szépen, hogy mi itt otthon éreztük magunkat ma este!”
A festői Zsólyomkai pincesoron 55 éves jubileumi koncerttel ünnepelt a Kaláka, visszatért Újhelyi Kinga és zenekara, Pataki Szilvia a Karády-estjével, Tom Lumen gitárjátékával ajándékozta meg a közönséget. A fesztivál fénypontja a világhírű szerb trombitaművész és zenekara, a Boban Markovic Orkestar koncertje volt. A balkáni virtus azonnal táncra perdítette a tömeget, igazi örömzenét, világszínvonalú muzsikát hallhatott a sátoraljaújhelyi közönség.
Széphalmon a kisgyermekeket papírszínház és bábszínház várta, de volt mesemondás, íjászat, koncert és hangszersimogató, valamint kézműves foglalkozás is. A gyermekprogramok sorát gazdagította a Zenthe Ferenc Színház: ‘A vén diófa titka’ című produkciója, valamint a Szegedi Pinceszínház: ‘Vitéz László’ című előadása.
„Igényes programok sorozata, kiváló társulatok, finom ételek, italok, jókedvű emberek, élményekkel teli órák és hatalmas érdeklődés a közönség részéről. Ez jellemezte a 4. Déryné Fesztivált. Boldog voltam és büszke, hiszen régen láttam ilyen sok elégedett és felhőtlenül szórakozó embert. Ez aztán fesztivál volt a javából! Köszönjük a kulturális kormányzatnak, Halász János úrnak, Kis Domonkos Márknak, Sátoraljaújhely Közművelődési-díjjal kitüntetettjének, a Déryné Program igazgatójának! Köszönjük a helyi munkatársainknak és azoknak, akik bármilyen módon segítették a rendezvény sikerét! Már csak alig 360 nap és újra Déryné Fesztivál! Zemplén fővárosa visszavárja Önöket, mindenkit, aki együtt vallja velünk: ’Színház mindenkinek!’” – emelte ki Sátoraljaújhely polgármestere, Szamosvölgyi Péter.
Második alkalommal került megrendezésre a Déryné Program és a Rákóczi Szövetség közös szervezésében a KultCamp. A tábori élményeket és a fesztivál-életérzést ötvöző három napos eseményen közel 400 középiskolás vett részt a Kárpát-medencéből. A diákok zenei, színházi, valamint képzőművészeti alkotófolyamatokba kapcsolódtak be.
A zenei csoport programjában szerepelt dalszövegírás, zeneszerzés, valamint a koreográfiát is a táborozók álmodták meg. Ezen felül klipet is forgattak, amelyet a helyszíni stáb élőben vágott meg. A színház-tematikai foglalkozásokon József Attila verseket adaptáltak színpadra, míg a képzőművészeti csoportban fotós workshopon vehettek részt a diákok. A közösségi élményt erősítette Járai Márk akusztikus koncertje, fellépett Nyári Dia, H. Varga Tamás, de táncház is helyet kapott az esti programok között.
A tábor összeforrott a KultCamp tehetségkutató versennyel. A zsűriben Vida Gábor koreográfus, Várnagy Andrea Liszt-Ferenc díjas magyar zongoraművész, valamint Szent-Ivány Kinga koreográfus, tánctanár kaptak helyet. A győztes Kancsár Ábel lett, aki széleskörű tehetségéért nyerte el a tábor ásza címet, továbbá a zsűri különdíjjal jutalmazta Csizmazia Katinkát, Rosta Angélát és Takács Larát saját költeményeik bemutatásáért.
„A tehetség egy csoda, a csoda bennetek van, higgyétek el, ha elég kitartóak vagytok, valami nagyszerű fog belőle születni. Ez nem egy lezárás. Ez egy kezdet. A folytatás csak rajtatok áll.” – osztotta meg gondolatait a diákokkal Kis Domonkos Márk, a Déryné Program igazgatója a záróünnepségen.