Értékalapú fejlesztés és közösségteremtés

A Déryné Program 2023 februárjában indította útjára a KultUp alprogramot. A program célkitűzése, hogy színházi és művészeti élményekhez juttassa az ország valamennyi középiskolását. A 2024/25-ös tanévben 50 témanap valósult meg több mint 17 000 diák részvételével. A tapasztalatokról Molnár-Millei Mónika témanap koordinátor mesélt.

A KultUp szervezői között különösen szerencsésnek mondhatom magam, hiszen a program indulása óta a működés mindkét oldalát megtapasztalhattam: ott voltam a saját programelememmel a legelső, ceglédi témanapunkon mint alkotó, 2023 szeptembere óta pedig az irodán erősítem a csapatot. Hivatalos megnevezésem szerint témanap koordinátor vagyok, ami egy egészen pontos meghatározása feladatkörömnek. Végigkísérek egy-egy napot attól a pillanattól kezdve, amikor egy iskola először hall a KULTUP program létezéséről egészen addig a pontig, amikor fáradtan ugyan, de boldogan és feltöltődve autózunk vissza a csapattal az ország valamely pontjáról egy sikeres témanap után Budapestre.

Az órarendek megalkotásában mindig figyelembe vesszük az iskola adottságait, a résztvevő osztályok korosztályspecifikus igényeit. Izgalmas megtapasztalni, hogy egy alföldi gépészeti technikumban ugyanolyan lelkesedéssel vesznek részt a foglalkozásainkon és fogalmaznak meg értékes, mély gondolatokat, mint egy dunántúli egyházi iskola diákjai. Nem egyszerű feladat a miénk, hiszen sokszor 500-600 diákkal foglalkozunk egyszerre, esetenként 30-40 alkotóval, akik között drámatanártól kezdve táncművészeken át kőszínházi társulatok is szerepelnek. A témanapok esetében törekszünk arra, hogy az iskola a színház mellett a többi művészeti ág képviselőivel is találkozzon.

A témanap után rendszeresen beszélgetünk az iskola igazgatójával, sokszor az egész tanári karral arról, hogyan élték meg ők és a diákok a velünk való találkozást. Szinte kivétel nélkül állítják, olyan oldalukról ismerhették meg a tanítványaikat, amelyet korábban nem ismertek. Hadd osszam meg a legutóbbi visszajelzést, amit egy témanap után kaptam: „Szeretném megköszönni Önöknek, hogy eljöttek hozzánk. A diákok is, a kollégák is áradoznak a napról. Már a jövő tanévet szervezzük – Önökkel. Diákjaink közel 80%-a még nem volt színházban, ezért számukra ez új volt, kezdetben talán idegen is. Ám az a tény, hogy nem az volt a napi kérdés, mikor mehetünk haza, nem azt mantrázták, megy a buszom, nagyon sokat jelent! KÖSZÖNÜNK MINDENT! Várjuk Önöket a következő tanévben is.”

A 2025/26-os tanév és vele együtt a KultUp csapata elstartolt, a szeptember 3-i dombóvári témanapot követően a következő állomás Győrben lesz szeptember 23-án.

KultUp – Belenősz a kutúrába!