1944-ben járunk, a kárpátaljai férfiakat behívják három nap munkára. Asszonyok csoportja indul utánuk élelmiszercsomagokkal, mivel már hetek óta nem tértek vissza. Szeretteikkel nem találkozhatnak, a csomagokat elkobozzák, és mikor felfedezik, hogy egy tizenhét éves leány is van a nők között, megerőszakolják.
Ekkor kezdődik el Tóth Eszter kálváriája, aki elkövetkező éveiben a pokol számtalan stációját megjárja: édesapja mint roncs kerül haza a Málenkij Robotból, bátyja pedig soha többé. Öccsét berendelik a tél közepén favágásra, ami őt is elviszi.
Az is kiderül, hogy Eszter az erőszak során megfogant. Bábánál jár, hogy elvetéljen, de elmenekül, majd megpróbálja eldobni magától az életét; végül belenyugszik, hogy anya lesz. Amint elkezd látszani rajta a terhesség, a falu bírálatát is el kell viselnie. Vőlegénye az anyja
nyomására elhagyja, és öngyilkosságba menekül.
Bepillantást nyerünk, milyen egy gyermekvárás, ha az anya akaratán kívül viselős, és az apával, illetve gyermeke megfoganásával szemben traumatikus konnotációi vannak. Milyen, ha az áldott állapot sokkal inkább áldatlan? Milyen úgy szülni, ha az anyát nem fűti a vágy, hogy találkozzon végre utódjával? Hogyan végzi egy asszony a csecsemő körüli rengeteg ügyes-bajos munkát szeretet és öröm nélkül? És milyen az az út, amelynek során Eszter, gyűlöltnek hitt gyermekével, eljut a valódi anyai szeretetig?
Játsszák:
Papp Attila
Fekete-Kovács Veronika
Zeneszerző, élő zenei kíséret:
Rigó Márton
Színpadra alkalmazta:
Szabó-Nagy Sári, Csábi Anna
Dramaturg:
Csábi Anna
Rendezte:
Csábi Anna
Korosztály: 16+