A Vándorszínház alprogram közösségépítést elősegítő missziója során, egy adott napon, két produkciót is el tud juttatni, egyet a gyerekeknek, egyet a felnőtteknek. A csomagban lévő előadások csak együtt igényelhetők.
A csillagszemű juhász
Amikor valaki eltüsszenti magát, és senki sem mondja, hogy „Egészségedre!”, akkor ott az udvariassággal nagy baj van. De amikor egy másik egyén – aki teljesen ugyanolyan, mint az előbb említett, csak éppen mesterségét tekintve királyi méltóság – szintén eltüsszenti magát, és mindenki, de valóban mindenki azt ismételgeti kifulladásig, hogy „Adj’ Isten egészségére!”, akkor ott megint nagy baj van, csak éppen egészen más dolog hibádzik…
Az egyik legismertebb magyar népmese egy olyan fiúról szól, aki vakmerőn szembeszállt a király értelmetlen törvényével, és ezzel egy egész birodalom sorsát változtatta meg.
A mese Szálinger Balázs friss, játékos átiratában megőrizte a történet legfőbb erényét, az értelmetlen és eltorzult hatalom ellen lázadó egyszerű ember abban való hitét, hogy a rossz dolgok megváltoztathatóak, csak bátornak, rátermettnek és tiszta szívűnek kell maradni. Az előadás a nyíregyházi Móricz Zsigmond Színház azonos című produkciója alapján készült.
Az előadás a KMT „Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház” K(Ö)I Jótékonysági Alapítványa vezetésével valósult meg az intézmény színházi nevelési programjának részeként. Közvetlenül az előadások után úgynevezett színházi nevelési foglalkozást tartanak a beregszászi színészek, melynek során szakszerű módszerek, drámapedagógiai játékok segítségével beszélik meg a gyerekekkel az előadásban látottakat.
Szereplők:
Király: Ferenci Attila
Királyné: Orosz Melinda
Királylány: Mónus Dóra
Kancellárasszony: Gál Natália
Százados: Sőtér István
Első darabont: Jakab Tamás
Második darabont: Séra Dániel/Puskás Gergő
A csillagszemű: Szilvási Szilárd
Alkotók:
Zeneszerző: Monori András
Rendező: Gyevi-Bíró Eszter és Vidovszky György
Illusztráció: Kopinec György
A helység kalapácsa
Ez a történet sem csak úgy kezdődik, hogy a falu templomában a mise véget ért. A nép elhagyja a templomot. Csend lesz. De egyszercsak hortyogás hallatszik. Az egyik sarokban egy ember alszik. Fölébred, és az ajtó felé indul. Lenyomja a kilincset, de hiába. Az ajtó zárva van. Az ember átlátja a helyzetet, és nem rázza tovább az ajtót: tudja, hogy bezárták. Gondolkodni kezd, hogy hogyan juthatna ki. Az ablakon nem ugorhat ki, mert még a nyakát is kitörné. Eszébe jut egy ötlet. Hiszen hajtja a vágy!
Ahogy az eredeti mű sem csak ennyiről szól, úgy a beregszászi előadás is több, mint szimpla történetmesélés, mert most is – mint mindig – a színház nyelvén fejezik ki mindazt, amit az életről, a világról gondolnak, azaz hogy „színházat csinálni” akkor is, most is „a legjobb dolog-log-log-log!”
Fotók: Eöri-Szabó Zsolt
Fejenagy, a helyi kovács, azaz „a helység kalapácsa”…….Ferenci Attila
Erzsók asszony, a „szemérmetes” kocsmatulajdonos……..Gál Natália
Erzsók asszony, eladósorban lévő lányai………………Cséke Adrienn / Mónus Dóra
A helybeli „lágyszivü” kántor………………………………..Sőtér István
Bagarja úr, a csizmakészítő, a „béke barátja”…………Szilvási Szilárd
Harangláb, a „fondor lelkületű egyházfi”…………….Jakab Tamás e.h.
Vitéz Csepü Palkó, az istállósfiú, azaz „a tiszteletes
két pej csikajának jókedvű abrakolója”……………… …Bognár Bence e.h.
Márta, a kántor „amazontermészetü” felesége……… Fornosi D. Júlia / Polyák Anita e.h.
Petőfi, bíró…………………………………………Ifj. Vidnyánszky Attila m.v. / Séra Dániel e.h.
Kisbíró…………………………………………………… Séra Dániel e.h. / Rajkó Balázs
Hercegek, grófok, válogatott cigánylegények
Orosz Ibolya, Orosz Melinda, Vass Magdolna
Színpadkép/Látvány: Ifj. Vidnyánszky Attila
Rendező: Vidnyánszky Attila (Kossuth- és Jászai Mari-díjas)